Ból barku to niesamowicie częsta dolegliwość spotykająca zarówno sportowców, jak i osoby nieaktywne fizycznie. W wyniku bólu i ciągłego wysokiego napięcia mięśniowego może dojść do zwiększenia lepkości w obrębie przedziałów powięziowych, co może się przyczynić do uwięźnięcia nerwu/ ucisku na nerw. Głównymi nerwami zasilającymi kończynę górną są : nerw skórno- boczny ramienia (unerwia obszar bicepsa i bok przedramienia), nerw promieniowy (zasila tyła ramienia i przedramienia) , nerw pośrodkowy (zasila głównie przyśrodkową cześć przedramienia) oraz nerw łokciowy (również zasilający okolice przedramienia – bardziej bocznie). Opis unerwienia jest dość uproszczony ponieważ nie chodzi w tym artykule o niuanse anatomiczne, lecz o poprawę stanu Twojego zdrowia.
Jak objawia się ucisk na nerw ? Przede wszystkim możesz poczuć drętwienie, uczucie ciągłego kłucia, bądź pieczenia. Jedni opisują to jako „chodzące mrówki” inni „prądy” – interpretacji jest wiele, lecz stan kliniczny jeden – niedotlenienie i podrażnienie nerwu.
W takiej sytuacji masaż może okazać się bardzo pomocny, jednak jeśli nie znasz dobrego masażysty w swojej okolicy możesz poradzić sobie sam/sama piłką do lacrosse, lub piłką tenisową (mniej inwazyjna opcja). Ugniatanie napiętych mięśni spowoduje ich przekrwienie i rozluźnienie co także wpłynie pozytywnie na stan Twoich nerwów – a to ich stan jest kluczowy jesli mowa o dobrym odczuwaniu kończyny dolnej. Pracuj z opisanymi na filmie rejonami przez 3-5 minut, do momentu uspokojenia dolegliwości bólowych. Być może nie ustąpią one całkowicie za pierwszym razem, jednak po kilku dniach zabiegów odczujesz różnice. Aplikuj ucisk, który Cię nie torturuje, masaż powinien oscylować w okolicy tolerancji bólowej. To ważne ponieważ zbyt silna stymulacja jeszcze mocniej wzmoże napięcie.
Po mobilizacjach piłeczką dobrze jest dodatkowo popracować z mobilnością barku i poprawić elastyczność torebki stawowej – tu świetnie przysłuży się kij od miotły lub mopa.
Tygodnie codziennej, konsekwentnej pracy powinny całkiem złagodzić dyskomfort i poprawić ruchomość stawu ramiennego.
Pamiętaj, że to nie wszystko bo ruchomość kończyny górnej zależy głównie od mobilności łopatki – informacje na ten temat znajdziesz w artykule:
RÓB POMPKI !! TYLKO JAK ?? – TROCHĘ INFORMACJI DLA KAŻDEGO, KTO CHCE WYCISKAĆ MOCNO I BEZ BÓLU
Pozdrawiam
Marek Purczyński