Opis okresu przygotowawczego. BPS wprowadzający.
Podokres bezpośredniego przygotowania startowego (BPS) to podokres budowy siły maksymalnej W czasie tym stosowano metodę progresji. W trakcie jednostki treningowej obciążenia były zwiększane w kolejnych seriach w zakresie 90%-100% ciężaru maksymalnego. Celem większego pobudzenia układu nerwowego podczas wykonywania boju zakres ruchów oscylował między 1-3 powtórzeń. Optymalizacja treningu była prowadzona w sposób zindywidualizowany, uwzględniająca aktualne możliwości zawodnika Skupiano się na technicznym wykonywaniu boju, uwzględniającym warunki startowe oraz godziny startu zawodnika w zawodach, ze względu na różnicę czasową.
Trening dwa x dziennie musi być odpowiednio zoptymalizowany z odpowiednią periodyzacją ( optymalizacją obciążenia, objętości serii, )
Trening musi być zróżnicowany celem pobudzenia układu mięśniowego.
Podczas dwóch jednostek treningowych w trakcie dnia pamiętajmy o zmienności i nie wykonujemy powtarzalności zbyt dużej ilości serii, ponieważ układ nerwowy znacznie się przyzwyczaja.
Przy dwóch jednostkach treningowych w trakcie dnia odstępy między treningami muszą być odpowiednie celem szybkiej regeneracji. Ważnym elementem treningu jest układ zróżnicowanej rozgrzewki i części końcowej treningu w postaci treningu rozciągania.
Dodatkowym elementem zwiększenia regeneracji może być masaż lodem bezpośrednio po wykonaniu jednostki treningowej.
Aby pobudzać układ nerwowy każda jednostka treningowa powinna mieć inny zakres , objętość –ilość serii i powtórzeń. Okres BPS skupia się na zakresie powtórzeń 1-6, z wyłączeniem powtórzeń rozgrzewkowych i ewentualnego układu obwodowego gdzie pracujemy maksymalnie do 8 powt.
Większa ilość powt spowoduje stan zakwaszenia organizmu który w tym okresie jest zbędny.
W trakcie realizacji cyklu treningu 2 x dziennie łatwa droga aby się przetrenować zatem aby do tego wejść należy odpowiednio przepracować wcześniejszy okres. Plan treningu w szczególności 2 jednostek dziennie musi się opierać o o analizę ostatniego okresu przygotowania tj BPS Wprowadzającego oraz okresu przygotowawczego.
Monitoring
W trakcie okresu bps nie stosujmy żadnych sprawdzianów gdyż spowoduje to zbytnie obciążenie układu nerwowego.
Uwagi
W ostatnim czasie zwracaliśmy dużą uwagę na trening mocy maksymalnej, gdzie uważam wielu zawodników ma spore rezerwy energetyczne oraz trening mm czucia głębokiego.
Trening mocy maksymalnej generuje wyzwolenie jeszcze rezerw energetycznych oraz dodatkową aktywizację układu nerwowego Dobrze jest zrobić test za pomocą narzędzia pomiaru Myotest co zobrazuje stan wytrenowania i ewentualny stan w zakresie mocy maksymalnej.
Rozgrzewka:
Pamiętajmy aby nie zaniedbywać początkowej części treningu tj rozgrzewki. Mylne jest że rozgrzewka może nas zmęczyć. Tak samo jak cały układ treningu rozgrzewka również musi być właściwie zaplanowana Z odpowiednim układem i optymalizacją. W okresie BPS korzystamy z układu rozgrzewki krótszej ale intensywniejszej. Taka forma rozgrzewki zwiększa pobudzenie układu nerwowego a tym samym o 4% wzrost możliwości treningowych. Rozgrzewka powoduje również pobudzenie układu nerwowego do osiągania wysokich rezultatów Rozgrzewka powinna mieć układ: części wstępnej, wprowadzającej oraz specjalistycznej. Dobrze zoptymalizowana i ułożona rozgrzewka powoduje odpowiednie pobudzenie układu nerwowego a tym samym wyniku.
Część wstępna skupiona o układ ćwiczeń wprowadzających organizm w coraz wyższy zakres tętna. Przykład rozgrzewki w linku poniżej. W trakcie treningu siły nie wykonujemy rozciągania statycznego , najkorzystniej jest w trakcie rozgrzewki wyeliminować ćwiczenia rozciągające- ewentualnie wprowadzić układ ćwiczeń rozciągających dynamicznych. Podczas rozgrzewki nie wykonujemy powtarzalności ćwiczeń i serii, wprowadzajmy i różnicujemy ćwiczenia. Wykorzystujemy narzędzia treningowe w postaci: lasek gimnastycznych, hantli, piłek lekarskich, gum treningowych
Ćwiczenia dodatkowe w okresie BPS
Trening terapeutyczny w okresie BPS
Przerwy w treningu w okresie BPS – treningu siły maksymalnej. Teoretycznie 30% ATP odbudowuje się już po 30 sekundach, natomiast glikogen po 7 minutach. Natomiast przerwy u zawodników wysokiego wyczynu są wysoce zróżnicowane i wynikają one z przepracowanego okresu treningowego dużo wcześniej. Długość przerwy uwarunkowana jest stanem wytrenowania oraz aktywnością układu nerwowego
Okres BPS to ścisłe wyeliminowanie niepotrzebnych ćwiczeń,z tym że w okresie tym nie należy likwidować układu ćwiczeń treningu terapeutycznego.