Przygotowanie specjalne.
W okresie tym zaplanowano 5 jednostek treningowych.
W przypadku zawodników realizujących mniejsza ilość jednostek treningowych w tygodniu proponuje wykluczenie jednostki treningowej nr 4.
Dla osób mających możliwość proponuje wprowadzenie jednostki treningowej aktywacyjnej – trening poranny do 30 min. Głównym celem tego treningu jest przygotowanie do właściwej jednostki treningowej popołudniowej-układ nerwowy wówczas jest już pobudzony ale to też jest mocno zindywidualizowana sprawa.
Tutaj proponuje system w układzie tygodniowym:
2 tr- 1 tr- 2 tr – 1 tr- 2 tr-odnowa biologiczna intensywna
Zaproponowany układ treningu musi być przygotowaniem do fazy bps-nie polecam wejścia na duże obciążenie teraz bo zakończy się to źle w okresie września a tym samym skończy się to nie trafieniem z forma.
Okres bps rozpoczniemy BPS wprowadzającym,
BPS musi być podzielony na część wprowadzająca – potem właściwa i na końcu startowa.
Poszczególny układ będzie się sprawdzał w momencie pełnej realizacji półrocznego makrocyklu treningowego z pełną realizacja zaplanowanych jednostek treningowych.
Przypominam że każda jednostka musi mieć swój cel i wszystko musi być właściwie rozplanowane pod kątem periodyzacji tj optymalizacji obciążenia. Nie należy kombinować elementów które nie są sprawdzone bo już na to czasu nie ma.
Elementy w tym okresie dodatkowe:
Wyciskanie z martwego punktu w treningu mocy maksymalnej który jest tutaj konieczny.
Trening z martwego punku jest w drugiej części treningu mocy maksymalnej
Teoretycznie powinno się realizować tr mocy maksymalnej na początku tygodnia lecz realizacja w naszym przypadku odbędzie się we wtorek aby poniedziałek realizować trening będziemy realizować na jednostce treningowej nr 2.
Tu poddaje pod rozwagę realizację tego treningu z początkiem lub jako druga jednostka treningowa.
Pamiętajmy że ważnymi aspektami jednostki treningowej realizującej cel budowy mocy maksymalnej jest:
– trening z duza dynamika na małym obciążeniu
-serie wykonane w przedziale ruchów 4-5 i seriach 2-3
– realizacja serii na pełnym wypoczynku
-jednostka treningowa zakończona elementem specjalistycznym dyscypliny tj wyciskaniem -w tym okresie proponuje wykonać wyciskanie z martwego punktu
UWAGA:
NIE PRZECIĄŻAĆ BARKÓW I TRÓJGŁOWEGO RAMIENIA W TYM OKRESIE, GDYŻ ELEM CW DODATKOWYCH JUŻ NIC NIE WNOSZĄ A WRĘCZ PRZESZKADZAJĄ
WAŻNE
Jedna jednostka treningowa nr 4 skupiona jest na treningu aktywacyjnym z akcentem ćwiczeń profilaktycznych + rozciągania -Czas trwania do 45 min
Tutaj na zakończenie treningu skupić się na ułożeniu – trening ok 10 min ułożenia na ławce – wyciskania na piłce między łopatkami –obciążenie wyjściowe rozgrzewkowe.
Jednostka treningowa ma za zadanie pobudzić metabolizm, przyśpieszyć regenerację, pobudzać układ nerwowy aby nie został rozluźniony całkowitą przerwa od treningu.
Przy treningu pracy ekscentrycznej pamiętaj że obciąża to znacznie ukł. nerwowy
Należy pamiętać że najcięższy okres treningowy czeka was w miesiącach lipiec –sierpień
Wejść należy w ten okres na dużej świeżości
Jednostka treningowa nr 5 skupiona jest na 2 elementach –zostało to przemyślane
–jeśli czujecie zmęczenie można wprowadzić dodatkowo jednostke treningowa nr 6 –oparta wyłącznie o opuszczanie na 3 fazy ruch