Większość ćwiczeń dobrze wpływających na gibkość kończyn dolnych i kręgosłupa jest wykonywana na siedząco. Taka pozycja zapewnia optymalne rozluźnienie ćwiczonych mięśni, co przyczynia się do osiągania szybkich efektów tychże ćwiczeń. Jednak jak to tradycyjnie bywa na efektywność ćwiczenia rozciągającego wpływa masa czynników. Jednym z ważniejszych jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Kręgosłup w ciele człowieka wyznacza oś środka – to do kręgosłupa przyczepia się większość mięśni posturalnych. Nic wiec dziwnego, że w przypadku gdy kręgosłup jest skręcony lub wygięty, osoba ćwicząca może napotkać wiele trudności w rozciąganiu. Zmiana ustawienia kręgów z pionowego na wygięty wpływa na zmianę napięć pomiędzy lewą a prawą stroną ciała. Rozciąganie przy asymetrycznych napięciach mięśni posturalnych może okazać się nieefektywne, lub wrecz niebezpieczne dla zdrowia ! Dlatego aby unikać takiego stanu rzeczy nalezy skupić się, aby miednica podczas ćwiczeń wykonywanych na siedząco była ustawiona faktycznie poziomo. Jeżeli miednica, która stanowi fundament dla kręgosłupa jest ustawiona prosto -wtedy można oczekiwać, że kręgosłup również będzie ustawiony prosto (prostopadle do miednicy). Każdy skręt, lub przesuniecie miednicy będzie skutkowało wtórnym skrętem i wygięciem kręgosłupa.
Stąd, jeżeli siedzisz na podłodze skup się, aby guzy kulszowe (kostne elementy na których siedzisz) zawsze równomiernie przylegały do podłoża. Ważne jest tez czucie równomiernej dystrybucji ciężaru ciała na oba pośladki.
Kiedy miednica jest ustawiona prosto uzyskiwanie głębszego zakresu ruchu staje się dużo łatwiejsze, ponieważ układ nerwowy może pracować w optymalny sposób, bez walki z nieefektywna biomechaniką ciał.
Pozdrawiam
Marek Purczyński