Dzisiaj wpis dla każdego, komu zależy na stabilizacji stawu ramiennego. Jeśli przeglądacie moja stronę wiecie już, że mięśniami, które w rzeczywisty sposób stabilizują cały układ stawów związanych ze stawem ramiennym są w przeważającej ilości mięśnie grzbietu, a nie jedynie jak podaje literatura medyczna stożek rotatorów. Jeśli ta wiedza jest Wam obca odsyłam do wpisu: Rób pompki !! Tylko jak ?? – trochę informacji dla każdego, kto chce wyciskać mocno i bez bólu
Bardzo dobrym pomysłem, jeśli chodzi o pracę ze stabilizacją opisywanego stawu jest wykonywanie ściągania drążka do klatki, bądź trudniejszej wersji tego ćwiczenia czyli podciągania na drążku. Ćwiczenie wykonane prawidłowo musi zawierać komponentę opisanej w artykule rotacji zewnętrznej stawu ramiennego i depresji / retrakcji łopatki. Seria wykonana, tak jak na filmiku wywoła optymalną stabilizację kompleksu barkowego ale również doskonale wpłynie na mięśnie grzbietu. Z moich obserwacji wynika, ze praktycznie nikt nie wykonuje tego ćwiczenia w prezentowany prze zemnie sposób. Z tego powodu też osoby wykonujące to ćwiczenie często czuja większe zaangażowanie mięśni ramion i przedramion, niż prace mięśni grzbietu. Jest logiczne, ze to błąd, bo motorem napędowym tego ruchu powinien być własnie najszerszy grzbietu !
Dobrze wykonana serii wpłynie świetnie na poprawę wyglądu pleców – ale da również solidny fundament stawowi ramiennemu, który będzie mógł działać w ustabilizowany sposób.
Pozdrawiam
Marek Purczyński